SUPRIME 2018

SUPRIME BIS

Zaltana Champagne Mohito

Ejer: Bente Andersen, Norge

YOUNG SUPRIME

Cabaka's Show Me A Miracle

Ejer: Gitte Morell og Kim Jensen

SWEEPSTAKE 2018

SWEEPSTAKE

Ipsen

Ejer: ikke oplyst

YOUNG SWEEPSTAKE

Cabaka's New Rules

Ejer: Gitte Morell og Kim Jensen

SHOW 3, SUNDAY 9/9-2018

SIBERIAN HUSKY

Dommer/judge: Carmen Navarro Guisado, Spain

 

BIR: Barkas Perrera Copyright Comma 

Ejer/owner: Norge

BIM: La Dam Latea Dark Moonlight

Ejer/owner: Tomasz Ratajczak, Norge

Bedste Hvalp / Best Puppy: Gefjun Sibiro Auksas

Ejer/owner: Lotte Jespersen

Bedste Veteran / Best Veteran: Kontoki's Gee Whiz!

Ejer/owner: Henrik Søeborg og Anne Schierup

Bedste Junior / Best Junior: Barkas Perrera Epic Flach Negi-Inu

Ejer/owner: Wenche Ulleberg-Bøhmer, Svein-Thore Ulleberg-Bøhmer, Bente Andersen

Opdrætsklasse / Breeders Class: Pawfections

GREENLAND DOG

Dommer/judge: Carmen Navarro Guisado, Spain

 

BIR: Afernat Nukik

Ejer/owner: Andrea Jensen

BIM: Ipsen

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Tinka's Svend Milalik

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste veteran / Best Veteran: Apa

Ejer/owner: Andrea Jensen

ALASKAN MALAMUTE

Dommer/judge: Thomas Althaus, Schweiz

 

BIR: Falgreens Autumn Storm

Ejer/owner: Helene Madsen, Louise Barrett

BIM: Falgreens Sweet Summer Rain

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Comes With Hugs

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste Veteran / Best Veteran: Atka

Ejer/owner: Hanne Sandholt

Bedste Junior / Best Junior: Falgreens Autumn Storm

Ejer/owner: Helene Madsen, Louise Barrett

Opdrætsklasse / Breeders Class: Porcupine's

Avlsklasse / Progency class: Joline of Gawasja's Spirit

SAMOYED

Dommer/judge: Rafael Garcia Parrondo, Spain

 

BIR: Cabaka's Kiss The Rain

Ejer/owner: ikke oplyst

BIM: Cabaka's Summertime

Ejer/owner: Gitte Morell. Kim Jensen

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Cabaka's Super Star

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Hvalp / Best Puppy: Cabaka's Raw Power

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Veteran / Best veteran: Cabaka's Enjoy of Cruise

Ejer/owner: Gitte Morell, Dorte Pilsgaard

Bedste Junioir / Best Junior: Cabaka's Show Me A Miracle

Ejer/owner: Gitte Morell. Kim Jensen

Opdrætsklasse / Breeders Clas: Cabaka's

SHOW 2, SATURDAY 8/9-2018

SIBERIAN HUSKY

Dommer/judge: Rafael Garcia Parrondo, Spain

 

BIR: Barkas Perrera Copyright Comma 

Ejer/owner: Norge

BIM: Okami's Unique Design

Ejer/owner: Natalie Fernando

Bedste Hvalp / Best Puppy: Zaltana Kisses In The Mist

Ejer/owner: Norge

Bedste Veteran / Best Veteran: Kontoki's Gee Whiz!

Ejer/owner: Henrik Søeborg og Anne Schierup

Bedste Junior / Best Junior: Barkas Perrera Epic Flach Negi-Inu

Ejer/owner: Wenche Ulleberg-Bøhmer, Svein-Thore Ulleberg-Bøhmer, Bente Andersen

Opdrætsklasse / Breeders Class: Barkas Perrera

GREENLAND DOG

Dommer/judge: Rafael Garcia Parrondo, Spain

 

BIR: Apa

Ejer/owner: Andrea Jensen

Bedste veteran / Best Veteran: Apa

Ejer/owner: Andrea Jensen

ALASKAN MALAMUTE

Dommer/judge: Carmen Navarro Guisado, Spain

 

BIR: Spotty Dot's It's A Bear Thing

Ejer/owner: My Wendel

BIM: Falgreens Autumn Storm

Ejer/owner: Helene Madsen, Louise Barrett

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Comes With Hugs

Ejer/owner: Scotland

Bedste Veteran / Best Veteran: Juneau's Drifting Ice

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste Junior / Best Junior: Falgreens Autumn Storm

Ejer/owner: Helene Madsen, Louise Barrett

SAMOYED

Dommer/judge: Thomas Althaus, Schweiz

 

BIR: Cabaka's Enjoy of Cruise

Ejer/owner: Gitte Morell, Dorte Pilsgaard

BIM: Cabaka's Catch My Breath

Ejer/owner: ikke oplyst

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Cabaka's Super Star

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Hvalp / Best Puppy: Cabaka's Raw Power

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Veteran / Best veteran: Cabaka's Enjoy of Cruise

Ejer/owner: Gitte Morell, Dorte Pilsgaard

Bedste Junioir / Best Junior: Bastian Bears' Amazing Toby

Ejer/owner: Anette Myhre, Thomas Petersen

Opdrætsklasse / Breeders Clas: Cabaka's

SHOW 1, SATURDAY 8/9-2018

SIBERIAN HUSKY

Dommer/judge: Thomas Althaus, Schweiz

 

BIR: Zaltana Champagne Mohito 

Ejer/owner: Norge

BIM: Barkas Perrera Copyright Comma

Ejer/owner: Norge

Bedste Hvalp / Best Puppy: LT Winterstorm Echo av Vjatka-Nuuk

Ejer/owner: Anett Pedersveen Kolbu

Bedste Veteran / Best Veteran: Kontoki's Gee Whiz!

Ejer/owner: Henrik Søeborg og Anne Schierup

Opdrætsklasse / Breeders Class: Barkas Perrera

GREENLAND DOG

Dommer/judge: Thomas Althaus, Schweiz

 

BIR: Apa

Ejer/owner: Andrea Jensen

Bedste veteran / Best Veteran: Apa

Ejer/owner: Andrea Jensen

ALASKAN MALAMUTE

Dommer/judge: Rafael Garcia Parrondo, Spain

 

BIR: Spotty Dot's It's A Bear Thing

Ejer/owner: My Wendel

BIM: Falgreens Autumn Storm

Ejer/owner: Helene Madsen, Louise Barrett

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Comes With Hugs

Ejer/owner: Scotland

Bedste Veteran / Best Veteran: Juneau's Drifting Ice

Ejer/owner: ikke oplyst

Opdrætsklasse / Breeders Class: Porcupin's

SAMOYED

Dommer/judge: Carmen Navarro Guisado, Spain

 

BIR: Cabaka's Kiss The Rain

Ejer/owner: ikke oplyst

BIM: Cabaka's Crazy About Mary

Ejer/owner: Kristin Lundin Lauritzen

Bedste Baby / Best Minor Puppy: Cabaka's Super Star

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Hvalp / Best Puppy: Cabaka's Raw Power

Ejer/owner: Gitte Morell, Kim Jensen

Bedste Veteran / Best veteran: Cabaka's Miss Jodie of Mick Jagger

Ejer/owner: ikke oplyst

Opdrætsklasse / Breeders Clas: Cabaka's